Bc. Zuzana Brožáková - finanční účetní, telefon: 733 798 970, nebo na e-mailu: meddm.asistentka@gmail.com Po - Pá 8:00 - 12:00 h
Dobrý den, z důvodu čerpání dovolené ekonomického úseku, veškeré platby hotově, potvrzení pro pojišťovny atd., budeme příjímat a vydávat od 24. 8. 2022. Děkujem za pochopení.
Přihlašování online bude spuštěno 21. 7. od 12:00 h
30.11.2022
Městský dům dětí a mládeže Sluníčko v Aši hostil české a slovenské zástupce volnočasových středisek, u nás většinou známé jako domy dětí a mládeže, na týdenním pobytu. Hlavním tématem byla udržitelnost a práce s mládeží. Setkání se uskutečnilo v rámci projektu Erasmus+ Sustainability in the youth work and beyond, podpořeným Evropskou unií. Hosté se v Aši seznámili, jak v rámci neformálního vzdělávání zdejší organizace fungují a pracují.
Setkání se konalo ve dnech 20. až 25. listopadu v Aši, Hranicích i Chebu. Zúčastnily se ho asi dvě desítky ředitelů a pracovníků, většinou ze Slovenska. Program, který tvořila i řada workshopů, byl nabitý každý den od rána do večera. „Pro nás je to veliké ocenění, kdy můžeme prezentovat příklady dobré pedagogické praxe při práci s mládeží a udržitelných projektech,“ popsala ředitelka ašského domu dětí Eva Holečková.
Jedním z hlavních projektů, který ve Sluníčku představili, byl program Teens. V něm pracovníci cíleně pracují třeba s problémovou mládeží v Aši. Poskytují odborné poradenství, třeba při hledání zaměstnání nebo volby studia. Součástí poznávacího pobytu byla i řada workshopů. Například na téma udržitelné zahradničení a komunitní zahrada s Magdalénou Všetečkovou. Ta posluchačům přiblížila, jak komunitní zahrada vypadá, co by měla splňovat a jak ji udržovat. „Za tuto spolupráci jsem velmi vděčná, protože Magda Všetečková je v tomto ohledu odborník. V závěru si všichni přítomní mohli vlastní zahradu i navrhnout,“ pokračuje Eva Holečková. Jak dodává, téma udržitelnosti se ale v rámci sdílených aktivit přeneslo z ekologie i do oblasti seberealizace a seberozvoje v rámci profese. Delegace navštívila také Dům dětí a mládeže Sova v Chebu a detašované pracoviště ašského Sluníčka v Hranicích.
Jak dále ředitelka Eva Holečková uvedla, setkání bylo inspirativní i obráceně. „Velmi nás oslovil například projekt košického střediska, kde každý rok realizují street artovou akci, do které se zapojuje přes dva tisíce žáků základních škol. Ti na zadané téma, které je zrovna pro město aktuální, pomalují křídami vybrané chodníky ve městě. My máme podobnou myšlenku, jak město oživit a zapojení škol se zdá jako skvělý nápad.“
Účastníci se rovněž vzájemně seznámili se systémem financování domů dětí v České republice a center volného času na Slovensku. I když se ukázalo, že v tomto ohledu jsou na tom česká střediska oproti slovenským sousedům lépe, příští rok je v oblasti financování čekají změny. „Bohužel, pravděpodobně dojde k poklesu finanční podpory. V současné době nikdo nedokáže relevantně odpovědět, jak činnost plánované změny ovlivní. Už pár let je financování činností středisek volného času zmítáno velkou nejistotou, stále je oblast neformálního vzdělávání na konci finančního řetězce v oblasti školství. Jsme rádi, že ve všech navštívených obcích si spolupráci se středisky volného času pochvalují a jejich činnost podporují. Ve střediscích se odvádí dobrá a smysluplná práce,“ zastala se českých domů dětí Eva Holečková.
Do Aše přijeli ředitelé a pracovníci z Banskej Bystrice, Košic, Staré Ĺubovni, Šaštín-Stráže, Jičína, Náchoda, Kyjova a Orlických hor. Na jaře příštího roku se koná další setkání, tentokrát pojedou pracovníci z ašského domu dětí do Staré Ľubovni na Slovensku.
Pavla Sofilkaničová
erasmus+